25-års jubileum för Linnebanan i Kalix firades med golftävling och fest

Bild saknas - Ingen Paa Puttinggreen Alla Paa Fest

Den 25 juli firades 25-års jubileet för Linnebanan i Kalix. En golftävling arrangerades under dagen och en fest på kvällen. Det kom 66 startande till tävlingen. Därefter bjöds det på buffémiddag. Efter den gemensamma middagen hölls prisutdelningen.

Vinnare blev:
A-klassen: Nicklas Sandberg 
B-klassen: Herman Öberg

Vi gratulerar!


Tävlingsresultaten visade en fantastisk topp trots blöta banor. Hela resultatlistan återfinns under Tävlingar på vår hemsida.

Trubaduren underhöll gästerna under 3 timmar då middagen var avslutad.

Middagen uppskattades av de 45 middagsgästerna och stämningen var hög under kvällen.

Bilden visar att alla var på fest vid midnatt och ingen tränade puttning,

Senaste nytt från Kalix Golfklubb

Medlemsundersökningen Players 1st

28 augusti går årets medlemsundersökning, Players 1st, ut till samtliga medlemmar Undersökningen genomförs av det danska företaget Players 1st i samarbete med Svenska Golfförbundet, där över 350 svenska golfklubbar deltar. Players 1st är ett utmärkt verktyg för klubbens ledning att ta reda på vad ni medlemmar har för syn på verksamhet och anläggning. Resultatet ligger till stor del som grund för styrelse och klubblednings arbete med att göra rätt prioriteringar och sätta upp mål för klubbens verksamhet och framtid. Ju fler svar, desto bättre underlag för rätt beslut.

Läs mer »
Kalix Golfklubb
Nyborgsvägen 175
952 91
Kalix
Tel: 073-038 82 85 (Under öppettider)
E-post: info@kalixgolfklubb.se

Upp