Att styrketräna inför kommande säsong

Bild saknas - Gym Traning

Vi lämnar precis kalla februari bakom oss och blickar nu framåt mot våren och så småning sommaren och årets golfsäsong. För att vara så förberedd som möjligt är det bra med en kropp som är stark och smidigt. Därför kommer här några tips på webbsidor som handlar om att styrketräna med golfen i fokus.

Hälso- och träningskonsult Johan Herö

Har en kolumm som heter "Veckans golf" som lyfter träning anpassad för golf.

Länk till sidan:http://johanhero.se/category/veckans-golf/

 

Hammer - 100 år erfarenhet

Sida om allt som har med träning att göra, finns information om bra kompletterande träning för oss alla goflare.

Länk till sidan: https://www.hammer-traning.se/traningsguide/trana-ratt/bilateral-traning-golf

 

Golfway grundad av Johan Lundkvist

En träningsplattform för golf med coaching, finns väldigt mycket information och man kan även bli medlem.
På deras hemsidan finns även tips på styrketräningsövningar som är bra för svingen.

Länk till sidan: https://golfway.se/blog/styrketraning-golf-gym-traningsprogram-en-battre-sving/

Senaste nytt från Kalix Golfklubb

Medlemsundersökningen Players 1st

28 augusti går årets medlemsundersökning, Players 1st, ut till samtliga medlemmar Undersökningen genomförs av det danska företaget Players 1st i samarbete med Svenska Golfförbundet, där över 350 svenska golfklubbar deltar. Players 1st är ett utmärkt verktyg för klubbens ledning att ta reda på vad ni medlemmar har för syn på verksamhet och anläggning. Resultatet ligger till stor del som grund för styrelse och klubblednings arbete med att göra rätt prioriteringar och sätta upp mål för klubbens verksamhet och framtid. Ju fler svar, desto bättre underlag för rätt beslut.

Läs mer »
Kalix Golfklubb
Nyborgsvägen 175
952 91
Kalix
Tel: 073-038 82 85 (Under öppettider)
E-post: info@kalixgolfklubb.se

Upp