Att styrketräna inför kommande säsong

Bild saknas - Gym Traning

Vi lämnar precis kalla februari bakom oss och blickar nu framåt mot våren och så småning sommaren och årets golfsäsong. För att vara så förberedd som möjligt är det bra med en kropp som är stark och smidigt. Därför kommer här några tips på webbsidor som handlar om att styrketräna med golfen i fokus.

Hälso- och träningskonsult Johan Herö

Har en kolumm som heter "Veckans golf" som lyfter träning anpassad för golf.

Länk till sidan:http://johanhero.se/category/veckans-golf/

 

Hammer - 100 år erfarenhet

Sida om allt som har med träning att göra, finns information om bra kompletterande träning för oss alla goflare.

Länk till sidan: https://www.hammer-traning.se/traningsguide/trana-ratt/bilateral-traning-golf

 

Golfway grundad av Johan Lundkvist

En träningsplattform för golf med coaching, finns väldigt mycket information och man kan även bli medlem.
På deras hemsidan finns även tips på styrketräningsövningar som är bra för svingen.

Länk till sidan: https://golfway.se/blog/styrketraning-golf-gym-traningsprogram-en-battre-sving/

Senaste nytt från Kalix Golfklubb

Golfsäsongen är slut

Snön har lagt sig och vi får nu se fram emot nästa golfsäsong. Vi får tacka alla ni som har besökt vår golfbana, gäster som egna medlemmar. Det är för er vi anstränger oss att hela tiden förbättra kvalitén på banan. Ni kan gärna följa oss på hemsidan under vintern. Under nyhetsflödet på första sidan skriver vi om vad som händer på Kalix GK eller i Kalix Golf AB. Om ni är intresserade av det som sker på klubbens styrelsemöten så återfinner ni det i våra protokoll under fliken Medlemmar/Klubbinformation.

Läs mer »
Kalix Golfklubb
Nyborgsvägen 175
952 91
Kalix
Tel: 0923-159 35 (under golfsäsongen)
Mobil: 070-547 31 82
E-post: info@kalixgolfklubb.se

Upp