Golfseniorerna ställer som vanligt upp då greenerna ska täckas med dukar

Bild saknas - Hål 2.green-3

Tisdagen den 17 maj såddes greenerna in och täcktes med dukar. Vi uppmärksammar de flitiga medlemmarna som år efter år deltar i jobbet. Dom gör ett kanonjobb. Klubbstyrelsen tackar redan nu för insatsen.

Ideellt arbete som uppmärksammas

Den resursförstärkning som medlemmarna gör i denna fas bidrar till att greenerna kommer igång snabbare. Det innebär i sin tur en tidigare öppning av banan. Redan nu är 18-20 medlemmar intresserade att delta. 

Alla som medverkar bjuds på hamburgerlunch kl 12:00

 

Senaste nytt från Kalix Golfklubb

Medlemsundersökningen Players 1st

28 augusti går årets medlemsundersökning, Players 1st, ut till samtliga medlemmar Undersökningen genomförs av det danska företaget Players 1st i samarbete med Svenska Golfförbundet, där över 350 svenska golfklubbar deltar. Players 1st är ett utmärkt verktyg för klubbens ledning att ta reda på vad ni medlemmar har för syn på verksamhet och anläggning. Resultatet ligger till stor del som grund för styrelse och klubblednings arbete med att göra rätt prioriteringar och sätta upp mål för klubbens verksamhet och framtid. Ju fler svar, desto bättre underlag för rätt beslut.

Läs mer »
Kalix Golfklubb
Nyborgsvägen 175
952 91
Kalix
Tel: 073-038 82 85 (Under öppettider)
E-post: info@kalixgolfklubb.se

Upp