Nu har det hänt, ytterligare en HIO

Bild saknas - Golfbild

Årets första HIO gjordes av Jacob Nordgren på hål 8 den 2 september. Christer Garberg har därefter gjort samma sak. En HIO på hål 8 den13 september. Klubbvalet var en järn 9 Vi gratulerar till prestationerna som vi nog alla skulle vilja vara med om.

Bilden visar inte händelsen, men den får illustrera känslan då bollen rullar ner i koppen. 

Det dröjde innan vi fick årets första HIO.

Senaste nytt från Kalix Golfklubb

Medlemsundersökningen Players 1st

28 augusti går årets medlemsundersökning, Players 1st, ut till samtliga medlemmar Undersökningen genomförs av det danska företaget Players 1st i samarbete med Svenska Golfförbundet, där över 350 svenska golfklubbar deltar. Players 1st är ett utmärkt verktyg för klubbens ledning att ta reda på vad ni medlemmar har för syn på verksamhet och anläggning. Resultatet ligger till stor del som grund för styrelse och klubblednings arbete med att göra rätt prioriteringar och sätta upp mål för klubbens verksamhet och framtid. Ju fler svar, desto bättre underlag för rätt beslut.

Läs mer »
Kalix Golfklubb
Nyborgsvägen 175
952 91
Kalix
Tel: 073-038 82 85 (Under öppettider)
E-post: info@kalixgolfklubb.se

Upp