NVGF:s Höstårsmöte i Skellefteå

Bild saknas - IMG 0026

Helgen den 15-16 oktober har NVGF:s höstårsmöte hållits på Medlefors Folkhögskola i Skellefteå.

NVGF, Norr- och västerbottensgolfförbund, bjöd in regionens 22 golfklubbar till ett höstårsmöte för diskussion om verksamhetens framtida arbete.

 Kalix GK, likväl som många andra klubbar fanns representerade. Arbete och diskussioner skede med hänsyn till junior, dam, senior, ordförande samt tävlings- och utbildningsfrågor.

Senaste nytt från Kalix Golfklubb

Medlemsundersökningen Players 1st

28 augusti går årets medlemsundersökning, Players 1st, ut till samtliga medlemmar Undersökningen genomförs av det danska företaget Players 1st i samarbete med Svenska Golfförbundet, där över 350 svenska golfklubbar deltar. Players 1st är ett utmärkt verktyg för klubbens ledning att ta reda på vad ni medlemmar har för syn på verksamhet och anläggning. Resultatet ligger till stor del som grund för styrelse och klubblednings arbete med att göra rätt prioriteringar och sätta upp mål för klubbens verksamhet och framtid. Ju fler svar, desto bättre underlag för rätt beslut.

Läs mer »
Kalix Golfklubb
Nyborgsvägen 175
952 91
Kalix
Tel: 073-038 82 85 (Under öppettider)
E-post: info@kalixgolfklubb.se

Upp