NVGF:s Senior Tour i Kalix

Bild saknas - Hål 2, green-1

Torsdagen den 4 augusti besökte NVGF:s Senior Tour Kalix.

 

Totalt deltog 77 herrar och i respektive klass segrade följande:

H-75 Karl-Gunnar Wikström Kalix GK 69 slag netto
H-70 Lars-Erik Ruisniemi Piteå GK 72 slag netto
H-60 Tommy Berglind Piteå GK 69 slag netto
H-50 Over Bergström Kalix GK 66 slag netto
H-40 Nicklas Edelsvärd Boden GK 73 slag netto
H-30 Anders Berglund Luleå GK 71 slag netto

Senaste nytt från Kalix Golfklubb

Medlemsundersökningen Players 1st

28 augusti går årets medlemsundersökning, Players 1st, ut till samtliga medlemmar Undersökningen genomförs av det danska företaget Players 1st i samarbete med Svenska Golfförbundet, där över 350 svenska golfklubbar deltar. Players 1st är ett utmärkt verktyg för klubbens ledning att ta reda på vad ni medlemmar har för syn på verksamhet och anläggning. Resultatet ligger till stor del som grund för styrelse och klubblednings arbete med att göra rätt prioriteringar och sätta upp mål för klubbens verksamhet och framtid. Ju fler svar, desto bättre underlag för rätt beslut.

Läs mer »
Kalix Golfklubb
Nyborgsvägen 175
952 91
Kalix
Tel: 073-038 82 85 (Under öppettider)
E-post: info@kalixgolfklubb.se

Upp