Tävling till förmån för Barncancerfonden

Bild saknas - Ext DSC5044 Nilsu

Lördagen den 10 augusti spelades årets tävling till förmån för Barncancerfonden vid Kalix GK. Ett startfält med 54 deltagare fördelade på 27 lag. All tävlingsavgifter gick oavkortat till Barncancerfonden.

Dagen bjöd till en början på blåsigt väder men soligt och härligt.
Tävlingen avgjordes över 18 hål och alla deltagare slog ut från röd tee.

Vinnare av tävlingen blev Andres Hjort-Fresk och Martina Strömbäck, för fullständig resultatlista se resulatat under tävlingen på Min golf på golf.se

Totalt så samlades det in 8360 SEK som kommer att skänkas till Barncancerfonden.

Tävlingsledningen vill även rikta ett stort tack till de sponsorer som bidragit med vinster till tävlingen.

Ett stort tack till:

Team Sportia, Kalix

Billerud

Hotell Valhall

Hotell Gamla Staden

Bothnia Bygg

Tryckmetropolen

Klippservice

Tommy Öberg 

Senaste nytt från Kalix Golfklubb

Medlemsundersökningen Players 1st

28 augusti går årets medlemsundersökning, Players 1st, ut till samtliga medlemmar Undersökningen genomförs av det danska företaget Players 1st i samarbete med Svenska Golfförbundet, där över 350 svenska golfklubbar deltar. Players 1st är ett utmärkt verktyg för klubbens ledning att ta reda på vad ni medlemmar har för syn på verksamhet och anläggning. Resultatet ligger till stor del som grund för styrelse och klubblednings arbete med att göra rätt prioriteringar och sätta upp mål för klubbens verksamhet och framtid. Ju fler svar, desto bättre underlag för rätt beslut.

Läs mer »
Kalix Golfklubb
Nyborgsvägen 175
952 91
Kalix
Tel: 073-038 82 85 (Under öppettider)
E-post: info@kalixgolfklubb.se

Upp