I år ska vår golfbana slopas om

Bild saknas - Klubbhuset exteriör

Den nya slopen börjar gälla från och med 2017. Golfsäsongen 1999 slopades Linnébanan första och enda gången fram till i dag. Det framkom då att vi hade Sveriges svåraste golfbana för herrar. På motsvarande sätt var Sollerö golfbana den svåraste för damer. Du hittar länken till artikeln under fliken Medlemmar/Klubbhistorik

Även här kan du läsa artikeln?

Artikeln finns i tidningen Svensk Golf nummer 9 från 1999.

Artikeln når du genom att klicka på nedanstående länk.

Sedan väljer du sida i tidningen genom att klicka på sida 34-39 (längst ner på sidan).

Välj därefter sida 35. Nu ska du vara på rätt ställe i tidningen.

Klicka på artikeln så förstoras den upp till läsbar storlek.

Till artikeln

Senaste nytt från Kalix Golfklubb

Medlemsundersökningen Players 1st

28 augusti går årets medlemsundersökning, Players 1st, ut till samtliga medlemmar Undersökningen genomförs av det danska företaget Players 1st i samarbete med Svenska Golfförbundet, där över 350 svenska golfklubbar deltar. Players 1st är ett utmärkt verktyg för klubbens ledning att ta reda på vad ni medlemmar har för syn på verksamhet och anläggning. Resultatet ligger till stor del som grund för styrelse och klubblednings arbete med att göra rätt prioriteringar och sätta upp mål för klubbens verksamhet och framtid. Ju fler svar, desto bättre underlag för rätt beslut.

Läs mer »
Kalix Golfklubb
Nyborgsvägen 175
952 91
Kalix
Tel: 073-038 82 85 (Under öppettider)
E-post: info@kalixgolfklubb.se

Upp